Podnebí a počasí

Podnebí a počasí

Pro Maledivy je typické slunečné tropické podnebí s jemným vanutím větrů a vydatnými srážkami. Charakter podnebí ovlivňuje především oblast rovníku, v blízkosti kterého se maledivské souostroví nachází. Relativní vlhkost se vyskytuje mezi 70 – 85 %. Teplota se pohybuje v rozmezí 23 – 31 °C.

Během roku na Maledivách se vyskytují dvě monzunová období – severovýchodní a jihozápadní.

Jihozápadní monzun hulhangu přetrvává od května do listopadu. Po dobu jeho trvání převládá silný vítr a větší srážky. Na Maledivách vládne mimosezóna.

Severovýchodní monzun iruvai probíhá od prosince do března.

Monzunové proudění ovlivňuje především četnost srážek, jejichž největší výskyt probíhá v měsících červen až září, kdy území postihují bouřky a silné deště. V měsících červen a červenec převládají zpravidla pouze velmi příjemné večerní deštíky.

 

Pobytová a koupací sezóna:

Listopad – duben: je to nejlepší doba na koupání a užívání si pobytu na plážích, které disponují nejpříjemnějším a nejteplejším počasím. Leden je sice chladnějším měsícem, ale jeho průměrné denní teploty se pohybují kolem velice příjemných 25 °C. Hlavní sezóna vládne v měsících prosinec – únor. 

Březen – duben: jsou nejteplejšími měsíci, kdy maximální denní teploty zpravidla přesahují 32 °C, během noci neklesnou pod 27 °C.  V těchto měsících vládne vedlejší sezóna.

Květen – listopad: průměrné denní teploty v těchto měsících se vyskytují okolo 27 °C a vládne mimo sezóna.

 

Každopádně turistická sezóna na Maledivách probíhá po dobu celého roku. Maximální denní teploty se vyšplhají až ke 31 °C, během noci neklesnou pod 23 °C. Moře má po celý rok téměř konstantní teplotu, která se pohybuje kolem 27 °C, což přináší ideální podmínky pro vodní sporty během celého roku.

 

Potápěčská sezóna:

Leden – duben: nejlepší období na potápění, s dobrým počasím a viditelností.

Květen – červen: období s větší pravděpodobností výskytu bouřek a srážek. Počasí může být až do září nestabilní. 

Říjen – listopad: počasí bývá klidnější a jasnější. Viditelnost je kvůli zvýšené koncentraci planktonu ve vodě o něco horší. Ale zase na druhou stranu, výskyt planktonu láká do průlivů velké druhy ryb včetně žraloků obrovských a mant. 

Prosinec: počasí obvykle bývá nevlídné a větrné s výskytem občasných srážek.

 

Statistiky počasí Male:

Před plánovanou cestou nahlédněte na aktuální předpověď počasí a astronomické informace na Maledivách.

Více zde: