Jak se chovat v Indii

Asi není na světě pro Evropana odlišnější a zároveň pestřejší kultura, než jakou najde na indickém subkontinentu. Zdejší zvyklosti vyvolají někdy údiv, někdy pobavení. I když se na cizince bere ohled, měli by se návštěvníci v každém případě seznámit se základními indickými zvyklostmi, aby se vyhnuli různým společenským nedopatřením.  Jste-li na pochybách, počínejte si jako lidé kolem Vás.

 

Jídlo a pravidlo pravé ruky

Největších prohřešků proti etice se můžete dopustit při jídle. Indové jedí pouze pravou rukou, používají ji k pozdravu a přijímaní věci. Zatímco levá ruka se používá na očistu po použití toalety, při mytí nohou, při zouvání bot a další nečisté činnosti. I když levou rukou můžete uchopit šálek nebo nářadí, případně utrhnout si kousek placky, nesmíte ji použít při jídle, nesmíte se s ní otírat ani strkat si ji do pusy. Nejlépe je schovat ji pod stůl. Zvykem Indů je omýt si ruce před a po jídle. Obě ruce můžete použít při přijímání věcí, což je známkou úcty. 

 

 

Chrámy a náboženství

Náboženství v Indii má velkou vážnost. Je důležité projevovat náležitou úctu posvátným budovám, svatyním, sochám a obrazům i modlícím se lidem. Do chrámu nebo mešity si vždy zouvejte boty. Ponožky je možné si nechat, ochrání před rozpálenou podlahou.  Oblékejte se konzervativně a snažte se být co nejméně nápadní.  Noste u sebe čepici nebo šátek, v některých chrámech se vyžaduje mít pokrytou hlavu. Do mešit nesmějí cizinci vstupovat v době obřadů, ženám je někdy vstup úplně zakázán. V hinduistickém chrámu cizinci obvykle nemají přístup do vnitřní svatyně. Buddhistické stúpy se obcházejí ve směru hodinových ručiček. Hinduisté jsou velmi pověrčiví, pokud jde o fotografování různých podob božstev a svatyní. Fotografování chrámů, pohřbů či kremací si raději odpusťte.

 

Oblečení

Pokud jde o oblečení, Indové jsou velmi konzervativní. Ženy musí mít ramena a nohy až pod kotníky zakryté. Mohou nosit kalhoty, ale šortky a krátké sukně jsou pro Indy velmi urážlivé. Muži by na veřejnosti měli vždy nosit košilinenosit v žádném případě šortky (krátké kalhoty značí nízkou kastu).  Tato pravidla jsou ještě důležitější při návštěvě chrámu a mešity.  Jinak Indové velmi těžko dokáží pochopit, proč bohatí sáhibové ze Západu chodí v rozdrbaných šatech a řadí se tak ke spodině indické společnosti, která by tolik tak ráda chodila lépe oblékaná. Budete-li slušně oděni a pěkně upraveni, uděláte na místní obyvatele mnohem lepší dojem a zvláště ženy si tak ušetří nepříjemné sexuální obtěžování.

 

Společenské prohřešky

Líbání a objímání se v Indii považuje za součást soulože. Proto to na veřejnosti nikdy nedělejte. Dobrý nápad není ani se vodit za ruce. Dávejte si pozor na nohy, neboť jsou považovány za nečisté.  Při vstupu do něčího příbytku je třeba se vyzout (následujte příkladu hostitele), při sezení nesmějí chodidla směřovat k nějaké osobě.  Pokud se náhodou někoho dotknete, omluvte se.
Indové často oslovují cizince „sir, nebo „madam“, dokonce „good lady“ nebo „kind sir“. Používat nadávky je velká neslušnost, vyloženě sprostá slova Indy přímo šokují.

 

Setkávání s lidmi

Indové mají k návštěvníkům ze Západu poněkud ambivalentní vztah.  Na jedné straně v nich vidí bohaté sáhiby, jejichž kultura vládne světu.  V určitém smyslu Indové považují Zápaďany za něco „lepšího“.  Na druhé straně jsou cizinci jako nehinduisté vyvržení z indického kastovního systému a teoreticky jejich přítomnost představuje ortodoxního hinduistu z vyšší kasty znečištění.
Cestovatelé v Indii se často setkávají s tím, že se obyvatele snaží navázat rozhovor.  Otázky Vás překvapí svou přímostí. Indové se rádi ptají na zaměstnání, účel cesty a především rodinu a práci.  V Indii zájem o Vás patří mezi zdvořilé konverzace. Důvěrnosti jako rodina, práce dokonce i výše platu se nepovažují za osobní věci a je úplně normální o nich mluvit. Když se na tyto věci zeptáte kteréhokoliv Inda, také Vám rád všechno „vyslepičí“. Tato zvídavost není v Indii na rozdíl od západu považována za dotěrnost.
Obyvatele Indie ovšem patrně velmi udiví, když jim oznámíte, že nejste žádného vyznání (nějaké byste měli uvést), že jste se do Indie vydali sami bez rodiny a že partner, s kterým cestujete, není Váš manžel (raději předstírejte, že ano). Budete muset vše mnohokrát znovu a znovu vysvětlovat.  Na druhé straně i vy se můžete vyptávat a dozvědět se o Indii mnoho zajímavostí. Procvičíte angličtinu s obyvateli, kteří ji umí, zvláště příslušníci ze střední třídy jsou mimořádně dobře informování a vzdělaní a často vědí o světových událostech mnohem víc než lidé ze západních zemí. A tak se lehce může stát, že budete vtaženi do konverzace, na kterou nebudete svými vědomostmi stačit.