Jižní Afrika

Jižní Afrika

Kapské město – Viktoriiny vodopády
přes kaňony, pouště, termály, safari
až k nejkrásnějším vodopádům světa
státy
JAR - Namibie - Botswana - Zimbabwe

TYP: DOBRODRUŽNÁ, POZNÁVACÍ DOVOLENÁ

PROGRAM 

DEN 1 – 2: PRAHA – KAPSKÉ MĚSTO

Odlet Praha – Kapské město – ubytování.

DEN 3: KAPSKÉ MĚSTO – CEDROVÉ HORY, JAR

Výprava za dobrodružstvím začíná v tento den ráno. Ráno odjezd na Stolovou horu, pokocháme se výhledy a navštívíme čajovou farmu produkce čaje jménem Rooibos, podíváme se do přírodní rezervace Cederberg. Pohoří je pojmenováno podle cedrů – endemických stromů. Cederberg je vyhledávané pro zajímavé skalní útvary a skalní malby původních obyvatel Sanů (Křováků).

DEN 4: NAMAQUALAND – GARIEP (ORANŽSKÁ ŘEKA), JAR

Dnes projedeme Severní mys a Namaqualand. Zastavíme se ve městě Springbok a přejedeme hranice do Namibie. Dostaneme se k půvabným chatám s výhledem na Oranžskou řeku. Namaqualand je region na jihozápadě Afriky o rozloze okolo 440 000 km², rozdělený mezi Namibii a Jihoafrickou republiku a jmenuje se podle původních obyvatel z khoikhoiského etnika Nama. Ve 21. století tvoří většinu místní populace Afrikánci, největším městem je Springbok, které je proslulé svými diamanty, mědí, květenou a v kterém se krátce zastavíme. Cílem dnešním dnem je Oranžská řeka, protéká Lesothem, Jihoafrickou republikou. Je 1 860 km dlouhá. Pramení na svazích hory Mount o Surs v Dračích horách v nadmořské výšce 3 160 m.

DEN 5: NAMIBIE – GARIEP (ORANŽSKÁ ŘEKA) – FISH RIVER CANYON (KAŇON RYBÍ ŘEKY), JAR

Ráno a večer se budeme těšit na úžasnou prohlídku nádherného údolí kaňonu Rybí řeky – možnost prohlídky na kánoích. Jedná se o největší kaňon v Africe a o druhý kaňon na světě. Je 160 km dlouhý, 27 m široký a rokle jsou hluboké 550 m. Na dolním konci kaňonu Rybí řeky se nachází letovisko Ai-Ais s horkými prameny, které si užijeme.

DEN 6: FISH RIVER CANYON (KAŇON RYBÍ ŘEKY) – QUIVER TREE FOREST (TOULCOVÉ STROMY) A GIANTS PLAYGROUND (OBŘÍ KAMENNÉ HŘIŠTĚ), NAMIBIE

Při východu slunce se pokocháme krásnými pohledy na kaňon Rybí řeky, prohlídneme pouštní stromy Aloe dichotoma – stromová aloe či Toulcový strom (Quiver Tree), to jsou názvy pro jednu a tutéž rostlinu, která je krásnou ozdobou vyprahlé jihonamibijské krajiny.

DEN 7: NAMIB -NAUKLUFT  NATIONAL PARK (NÁRODNÍ PARK), NAMIBIE

V tento den se dostaneme hluboko do Namibijské pouště, která patří mezi nejkrásnější, nejstarší a nejsušší. Můžeme zde zaslechnout zvuky gekonů. Tato poušť je sen každého fotografa. Do syta si tady užijete klidu a fotogenických scenérií. Národní park je největší v Africe a čtvrtý největší na světě. Namibijská poušť je rozlehlá poušť v jihozápadní Africe. Jméno „Namib“ znamená podle místního jazyka „nesmírný“ nebo „velká prázdnota“ a zakládá se na pravdě, neboť poušť zabírá plochu 50 000 km² a rozprostírá se v délce 1 686 km podél Atlantského oceánu na pobřeží státu Namibie. Její šířka se pohybuje od 50 do 160 km.

DEN 8: SOSSUSVLEI DUNES (DUNY) – NAMIB- NAUKLUFT  NATIONAL PARK (NÁRODNÍ PARK), NAMIBIE

Při východu slunce navštívíme Dunu 45. Písečné duny v této fantastické krajině nazývané Sossusvlei jsou často označovány nejvyššími dunami světa. Mnohé z nich jsou vyšší než 200 metrů. Při východu a západu slunce se duny barví do červené, růžové a oranžové barvy. Tuto barevnou pastvu si dosyta užijeme.

DEN 9 – 10: SWAKOPMUND, NAMIBIE

Dnes si užijeme velkolepé písčité duny poblíž Langstrand jižně od řeky Swakop. Zastavíme se krátce v zálivu Walvis v laguně, kde se slétávají tisíce plameňáků a lachtanů. Další zvláštností je pobřeží koster – Skelenon Coast, kde se nachází spousta vraků lodí, ale i kostry velryb. Také překročíme Obratník Kozoroha 23° 26′ 14.440″. Swakopmund je přístavní město na západě Namibie. Je to největší pobřežní město Namibie a překvapí Vás svou malebností a pořádkem. Mezi další zajímavosti města patří například Národní muzeum, akvárium mořského života, pouštní golfové hřiště Desert Rossmund, velbloudí farmy, parní lokomotiva Martina Luthera z roku 1896 stojící opuštěně v poušti. V Swakopmundu je k dispozici celá řada aktivit přes půjčování čtyřkolek, sjíždění dun, lety horkovzdušným balónem, rybolovy žraloků, spousta kaváren, restaurací, galerií. Město je plné starých německých koloniálních budov. Další den odpočinek nebo návštěva Cape Cross, kde se nachází tulení rezervace.

DEN 11: SPITZKOPPE – BRANDBERG, NAMIBIE

Brzy ráno se vypravíme mezi skály z rudé žuly, skalní mosty, bazénky zrcadlící okolní hory, obří balvany. To vše najdeme v okolí masivu Spitzkoppe, přezdívaného také „Namibijský Matterhorn“. Spolu se světlem zapadajícího nebo vycházejícího slunce, které zabarví skály do žhnoucí rudé, jde o neuvěřitelně fotogenické místo s bezpočtem dokonalých kompozic. Vrchol Spitzkoppe dosahuje nadmořské výšky 1 784 metrů, takže bezprostřední okolí převyšuje o šest stovek metrů. S výjimkou žulových masívů Pontok (1 629 m n. m.) a o trochu vzdálenější Kleine Spitzkoppe (1 584 m n. m.) kolem leží rovinatá pláň, takže hory působí opravdu impozantně.

DEN 12: BRANDBERG WHITE LADY, NAMIBIE

Brandberg (Burning Mountains) je považovaný za nejvyšší horu Namibie (2 606 m). V této oblasti je více než 45 000 skalních maleb. Ráno se vydáme na hodinovou túru, abychom mohli navštívit starobylé skalní malby v okolí. Pohoří je viditelné z velké dálky a je posvátným místem původních obyvatel Sanů.

DEN 13 – 14: ETOSHA NATIONAL PARK, NAMIBIE 

Brzy ráno se vydáme do NP Etosha. Návštěva parku Etosha, který vznikl v roce 1907 je jedním z největších a nejzajímavějších parků v Namibii. Nachází se v severní Namibii. Původně měl park rozlohu 100.000 km², ale vzhledem k politickým změnám se jeho rozloha zmenšila na dosavadních 22.270 km². V domorodém jazyce znamená Etosha „místo kde vysychá voda“. V období dešťů tuto obrovskou pánev zalije voda, která se rozlije na plochu desítek kilometrů do celé oblasti a její hloubka je přitom většinou do 1 metru. Voda se s přibývajícím teplem ztrácí a v období sucha je zde převážně suchá krajina. V centru Národního parku Etosha je solná pánev, obklopená travnatou savanou, místa přecházející v křovinatou buš na západě a suché lesy na severovýchodě. I přes velké sucho se v parku hojně vyskytuje velký počet živočišných druhů. Z predátorů lze zde běžně spatřit lvy a hyeny, gepardy a levharty uvidíte méně často. Celkově je park domovem pro 114 druhů savců, 340 druhů ptáků, 110 druhů plazů a 16 druhů obojživelníků. Najdeme zde stáda pasoucích se pakoní, zebry, žirafy, stáda slonů, nosorožce, různé druhy antilop jako jsou impaly, přímorožci ale i vzácnou antilopu losí. V době záplav – krátkou dobu v létě je pánev plná vody a vytváří tak obrovské jezero. Přiláká spoustu ptačích druhů, z nichž jsou impozantní zejména velká hejna plameňáků. Pozorování ptáků, patří mezi vyhledávané činnosti v parku Etosha.

DEN 15: WINDHOEK, NAMIBIE

Po příjezdu do Windhoeku se vydáme na krátkou procházku po městě a podíváme se na některé z nejznámějších památek. Windhoek je hlavní a největší město Namibie. Nachází se v centrální části Namibie, na území regionu Khomas v nadmořské výšce zhruba 1 700 metrů. Město založili němečtí kolonizátoři v roce 1890, i když ještě před nimi se na tomto území Hererů usídlil černošský náčelník Jan Jonker Afrikaner. Po rozpadu německého koloniálního panství v Namibii, k němuž došlo v důsledku německé porážky v první světové válce, se Windhoek dostal pod správu Jihoafrické republiky. Po vyhlášení samostatnosti Namibie, ke které došlo z historického pohledu relativně nedávno v roce 1990, se Windhoek stal hlavním městem nově vzniklé Namibijské republiky. Překlad názvu Windhoek znamená něco jako větrný kout nebo větrné místo.

DEN 16: GHANZI, BOTSWANA

Dnes budeme cestovat do města Ghanzi v západní Botswaně, které leží v poušti Kalahari. Navštívíme vesnici domorodců San (Křováků). Večer zhlédneme tradiční tance a písně. Poušť Kalahari pokrývá 3/4 západní části země. Je to krásná a divoká krajina s mnoha písečnými dunami. Vegetaci tvoří hlavně nízké křoviny, akácie a traviny

DEN 17 – 18: OKAVANGO DELTA, BOTSWANA

Dnes se vypravíme k Deltě řeky Okavango. Je známá jako největší vnitrozemská delta o rozloze cca 17 000 km². Delta je napájena řekou Okavango a tvoří ji labyrint úzkých kanálů. Následkem velkých tropických dešťů v centrální Angole teče jižní Angolou pod jménem Cznabngo River, Namibií a do Botswany, kde se její jméno mění na Okavango River. V Okavangu žije164 druhů savců, 157 druhů hadů, 80 druhů ryb a 5000 druhů hmyzu. Naleznete zde více než 450 druhů ptáků, a tak se zde pořádají výpravy za pozorováním ptactva. Do delty Okavango se dostaneme lodí zvanou mokoro, to je kánoe vydlabaná z jednoho kusu kmene. Nejlepším obdobím pro návštěvu Okavanga je duben až listopad. V této době se velká stáda zvířat přesouvají k vodním zdrojům. Všechna voda, která přiteče, do delty již neodtéká nikam do moře, ale většina se odpaří. V době dešťů se část záplavové vody dostane do jezera Ngami. Déšť, který spadne v Angole v listopadu a prosinci, dojde do pánve v lednu a únoru, voda si pomalu razí cestu na jih, do centra delty dorazí v dubnu-květnu a pak nakonec do Maunu v červenci-srpnu, skoro o 9 měsíců později. Na východní straně delty se nachází Národní park Moremi.

DEN 19: NATA, BOTSWANA

Dnes se vydáme na Makgadikgadi Pans (Solná pláň) a do města Nata. Národní park Makgadikgadi má rozlohu 7.300 km² a je známý výskytem solných pánví. Jsou zde patrné pozůstatky paleolitického jezera, které pokrývala, severní část Botswany.V blízkosti se nachází Národní park Nxai Pan, ve kterém žijí tisíce pakoňů, zeber a antilop. Návštěvníci zde mohou vidět i zlaté písky, které se táhnou 136 km podél cesty z Maun do Nata. V blízkosti parku se nachází známé baobaby Baines.Tyto dva národní parky jsou místem, kde se dříve nacházelo obrovské solné jezero, které se táhlo od Okavago delty po Chobe. Asi přes 10.000 lety se jezero vypařilo a zanechalo po sobě obrovské množství soli. Obě pánve jsou největším systémem solných plání na světě. Při občasných deštích se zde objeví přelétaví ptáci. V malých městečkách Nata a Gweta lze najít ubytování a vydat se do pánví odtud. Pánve Makgadikgadi jsou zbytkem starého jezera o rozloze 140.000 km². Pánve se vytvořily asi před dvěma miliony let, nyní jsou napájeny pouze dešťovou vodou. Jsou zde nádherné výhledy, kouzelný Kubu Island, žulový ostrůvek s baobaby, který vystupuje nad Sowa pánví na východě s výhledem na bývalé moře. Sowa Pan je největší hnízdiště plameňáků v Africe, na západě Ntwetwe Pan a Makgadikgadi žijí velká stáda pakoňů a zeber, lvi. Nejlepší doba pro návštěvu od února do dubna.

DEN 20: CHOBE NATIONAL PARK, BOTSWANA

Dnes dorazíme do Kasane, je to důležité městečko jako strategický bod pro návštěvu NP Chobe, Victoria Falls v Zimbawe i Zambii. Dalšími atrakcemi jsou Chobe Reptile park – hadí park, největší krokodýl žijící v zajetí, Seep Hot Springs – přírodní minerální lázně a Inchingo Fisching Camp – místo na pozorování ptáků a zvířat. Zde se musíte vydat na plavbu po řece Chobe a navštívit posvátný baobab (jsou to opadavé stromy s nápadně tlustými kmeny a s dlanitě složenými listy, rostoucí v oblastech s obdobím sucha), který používali místní jako vězení. Chobe National Park je nejpřístupnější park Botswany, nejstarší a známý velkými stády slonů až o 400 jedincích. Kromě dalších druhů zvířat je zde obrovské množství druhů ptáků. Povinností je plavba lodí po řece. Nejlepší doba pro návštěvu je od dubna do října.

DEN 21 – 22: VICTORIA FALLS (VIKTORIINY VODOPÁDY), ZIMBABWE

Než se vydáme, k Viktoriiným vodopádům projedeme se ráno parkem a budeme pozorovat stáda slonů a antilop. Naprostým skvostem a turistickou atrakcí Zimbabwe jsou Viktoriiny vodopády, které leží na hranici Zambie a Zimbabwe. Tyto přes sto metrů vysoké a 1 800 metrů široké vodopády vznikly zhruba před 150 milióny lety působením vulkánů a eroze. Nedaleko vodopádů se nachází městečko Victoria Falls, z kterého vede železnice až k vodopádům. Na severovýchodním konci řeky Zambezi je vybudováno umělé jezero Lake Kariba. Vzniklo v letech 1958-1963. Je dlouhé více než 223 kilometrů a široké okolo 40 kilometrů. Žije zde spousta druhů ryb např. tigerfish, ale také krokodýlů a hrochů. Lake Kariba patří mezi 4 největší umělá jezera na světě. Severovýchodně od jezera Kariba se nachází známý národní park, zapsaný do světového dědictví UNESCO. Je to národní park Mana Pools, který je součástí Parks Wildlife Estate – spojení několika parků dohromady. Parkem protéká Zambezi a v době záplav se zde tvoří bohaté nánosy půdy, kde se dobře daří travinám a akáciím. Ty přilákají velká stáda slonů, buvolů, zeber a antilop a dokonce se zde vyskytuje i nosorožec černý.

DEN 22 – 23: VIKTORIINY VODOPÁDY – JOHANNESBURG – PRAHA

Odlet Viktoriiny vodopády – Johannesburg a následně do Prahy. 

TERMÍNY A CENA

1. Varianta kemp:  
Č.TERMÍNYDNÍCENASKUPINASTAVPŘIHLÁŠKA DO
1.27. 2. - 21. 3. 202324139 000 Kč / 5 560 €min. 6 - 8UZAVŘENO27. 12. 2022
2. Varianta komfort, malá skupina:
Č.TERMÍNYDNÍCENASKUPINASTAVPŘIHLÁŠKA DO
1.7. 8. - 31. 8. 202325179 000 Kč / 7 160 €min. 6 - 8UZAVŘENO7. 5. 2023

CENA OBSAHUJE:

Doprava:

 • jednosměrnou letenku Praha – Kapské Město
 • jednosměrnou letenku Viktoriiny vodopády – Johannesburg
 • jednosměrnou letenku Johannesburg – Praha
 • dopravu autokarem dle itineráře 

Ubytování a strava:

 • 1. varianta kemp – 21x ubytování v safari táborech z větší částí ve stanech. Sociální zařízení jsou společná. Nutno s sebou přibalit spací pytel a ručník. Ve většině kempech je venkovní bazén. Jedná se o kombinaci stanů, chat, bungalovů, hotelů vždy s překrásnými výhledy do okolí. 
 • 19x snídaně, 19x oběd, 19x večeře
 • 2. varianta komfort – 22x ubytování s překrásnými výhledy do okolí ve dvoulůžkový pokojích s vlastním sociálním zařízením a za příplatek ubytování v jednolůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ve většině ubytování je k dispozici venkovní bazén. 
 • 20x snídaně, 17x oběd, 11x večeře

Fakultativní výlety:

 • vstupné do národních parků
 • vyhlídková trasa podél kaňonu Fish River (Rybí řeky)
 • návštěva Quiver Tree Forest (Toulcové stromy) a Giants Playground (Obří kamenné hřiště)
 • kaňon Sesriem
 • koupání v horkých minerálních pramenech
 • překročení nejjižnější rovnoběžky Obratníku Kozoroha 23° 26′ 14.440″ jižní šířky
 • návštěva laguny Walvis Bay
 • výlet za východem slunce na písečnou dunu s názvem Duna 45
 • doprava k duně Sossusvlei Dunes/ Deadvlei
 • prohlídka masívu Spitzkoppe s místním průvodcem
 • túra v okolí Brandberg White Lady
 • návštěva NP Etosha – odpoledne
 • návštěva NP Etosha – celý den
 • procházka s průvodcem po hlavním městě Namibie Windhoek
 • vystoupení tradičních večerních tanců San Tribal (kmene Křováků)
 • návštěva domorodců San (kmene Křováků)
 • celodenní výlet na řece Okavango

Ostatní:

 • český průvodce
 • akreditovaní místní průvodci národními parky
 • informační materiály
 • zákonné pojištění CK proti úpadku

CENA NEOBSAHUJE:

 • doplatek za jednolůžkový pokoj 12 000 Kč / 480 € první varianta 
 • doplatek za jednolůžkový pokoj 22 000 Kč / 880 € druhá varianta
 • vízum Namibie 80 €
 • vízum Zimbabwe 30 USD
 • komplexní cestovní pojištění 3 360 Kč / 134 € nebo dle situace covid-19 připojištění 5 040 Kč / 202 €

Další aktivity:

 • půldenní výlet na kánoi
 • plavba za delfíny
 • parašutismus
 • sandboarding
 • čtyřkolka
 • večeře v místní restauraci
 • Okavango Delta – malebný let
 • vstup do NP Viktoriini vodopády
 • Zambezi – plavba při západu slunce
 • bungee jump – skok na laně
 • lety vrtulníkem
 • rafting na divoké vodě