Podnebí a počasí

Rozlehlé území Indie zasahující v nadmořských výškách od mořské hladiny až k osmitisícovým vrcholům, vykazuje řadu klimatických extrémů. 

 

Podnebí celého subkontinentu zásadně ovlivňuje Indický oceán. Z něho nastupují od konce května na pevninu monzunové deště (červen-září), které postupují k severu a zarazí se až o vysokou bariéru himálajských hřebenů. Monzunové období trvá do září, kdy monzunové deště postupně slábnou. Nástup a ústup monzunu se samozřejmě rok od roku mírně liší. V červenci dosahují měsíční srážky ve vnitrozemském Dillí necelých 200 mm. 

 

Podzim (říjen-listopad) je velmi příhodným obdobím pro cestování, protože v Indii neprší, a počasí je stabilní. V nížinách je sice horko, ale přijatelné. Monzunové deště navíc vyčistily vzduch od prachových částic a dohlednost bývá velmi dobrá. Vyjímku tvoří stát Tamilnád v jižní Indii, který si absenci letního období dešťů vynahrazuje regionálním monzunem, jenž přichází v říjnu a listopadu z Bengálského zálivu – vyšší srážky jsou v těchto měsících i v jihoindické Kérale. V některých letech na podzim zaútočí na východní pobřeží Indie mohutný tropický cyklon doprovázený přívalovým deštěm a větrnou smrští (cyklon Phailin v říjnu 2013 měl průměr přes 1000 km).

 

Zimní noci (prosinec-leden) jsou v indickém vnitrozemí trochu chladné, přes den je příjemně (noční průměry v Dillí kolem 7 °C, denní kolem 22 °C), na pobřeží je tepleji. I toto období je celkem vhodné pro cesty, srážky jsou v nížině zanedbatelné. V himálajské oblasti na severu je s rostoucí nadmořskou výškou čím dál drsnější klima.

 

Jaro je v Indii po podzimu druhou nejoblíbenější turistickou sezónou, zejména měsíce únor-březen. Teplotní rozdíly mezi vnitrozemím a pobřeží oceánu se zmenšují, počasí je bez srážek a stabilní. Noční i denní teploty postupně narůstají. V dubnu už vykazují denní průměrné teploty hodnot kolem 35 °C, příroda je v nezavlažovaných oblastech i na náhorních plošinách Dekkánu vyprahlá a cestování je úmorné. Ve vnitrozemí klesá vlhkost vzduchu až na 20 % (Dillí v dubnu) a vedro stále roste až do příchodu monzunu (denní průměr v květnu v Dillí je 41 °C). V tomto období je nejlepší z indických nížin „utéct“ do horských středisek.

 

Statistiky počasí

Dillí

Amritsar

Mapa monzunů

Před plánovanou cestou doporučuji nahlédnout na aktuální předpověď počasí a astronomické informace v Indii.

Více zde: