Cestování po Indii

Letadlem

Vnitrostátní letecká doprava je nejrychlejší a nejpohodlnější na velké vzdálenosti až na občasná zpoždění s navazujícími lety z Evropy a zpět. Mezi aerolinky zajišťující vnitrostátní dopravu v Indii patří jediná státní letecká společnost Indian Airlines, nejvýznamnější společnosti je Jet Airways a dále Air India, Air-India Express a Alliance Airways.

Vlakem

Indická železnice je nejrozsáhlejší železnicí na světě. Zaměstnává 1,6 mil. lidí a denně přepraví 19 mil. pasažérů. První železniční trať byla zbudována v roce 1853 Angličany. V roce 1947 se stala Indie nezávislou a začala postupně sjednocovat několik železničních společností. Od roku 1951 indické železnice patří do celonárodního státem ovládaného systému.  V současné době dosahuje síť železnic 64 000 km a stále se rozrůstá.
Cestování vlakem po Indii je skutečným zážitkem. Začíná povinnou rezervaci a prodejem jízdenek do všech vlaků různých kvalit. I když vlaky mají časté několika hodinové zpoždění, Vaše  rezervace jízdenky na jméno vyvěšená na seznamu u dveří vagonu z venku, je skutečná.  Jídlo, které si v průběhu jízdy objednáte, bude na další stanici připraveno, naloženo do vlaku a dodáno přímo na místo. Přitom na každé stanici nastupují do vlaku prodavači s teplým čajem a malým chutným občerstvením. Zapomenete na starosti, neboť sledujete atmosféru, kocháte se krajinou z vlaku a začnete se cítit krásně. Pokud, jedete nočním vlakem, příjemně uleháte a necháváte se kolébat na lehátku do Vaší konečné stanice.

Autobusem

Ačkoliv vlaky jsou jednoznačně nejvíce využívanou formou přepravy a také pohodlnější než autobusy, existují místa, kam se vlak nedostane. Cestování autobusovou dopravou je výhodné na krátké vzdálenosti.

 

 

Metrem

 Od roku 2002 v hlavním městě Dillí je zprovozněno metro. V roce 2010 byla otevřena expresní linka metra v délce 16 km, která spojuje mezinárodní letiště Indira Gandhi a centrum v Dillí. V současné době má moderní metro délku 200 km, 145 stanic, je třináctým největším na světě a stále se rozvíjí. Metro v Dillí zajišťuje nejrychlejší způsob, jak se v přecpaném městě mezi lidmi, rikši, tuk-tuky přesouvat. Stanice metra jsou označována v angličtině a mají dobrou orientaci. Vstup do stanice metra je pouze přes policejní kontrolu stejně jako na letištích.

Tuk -tukem

Je to tříkolové taxi na kratší vzdálenosti pro dvě až čtyři osoby. Jízda v něm je romantická a dobrodružná.

Cyklorikšou

Jedná se o tříkolové taxi na vlastní pohon pro dvě až tři osoby. Zážitková přeprava vhodná k popojíždění po městě.