Pošta, telekomunikace
a internet

Pošta

Pohlednice je možné koupit v turistických střediscích, známky jsou v prodeji pouze na poštách. Nejlepší je vše pořídit v hotelu a rovnou odtud poslat.  Poštovní služby jsou velmi levné a spolehlivé. Doručení do ČR trvá cca 10 dnů. Poslat balík do zahraničí, je už složitější. Balík se musí nejdříve na poště proclít, pak odnést ke krejčímu a vyjednat cenu za to, že Vám balík zabalí do levné bavlněné látky, kterou musíte obvykle koupit. Krejčí látku sešije a zapečetí voskem. Na hlavních poštách ve velkých městech se občas vyskytnou osoby, které za Vás tuto otravnou záležitost vyřídí, nebo jednoduše můžete požádat správce hotelu. Na poště pak nastává vyplnění celního formuláře. Balík smí být dlouhý 1 metr a vážit 20 kg. Pozemní pošta je mimořádně levná a zásilky jsou dopraveny tak za 3 měsíce, ale i více. V Indii je také mnoho kurýrních služeb. Nejlepší je však spoléhat na osvědčené mezinárodní společnosti, jako je DHL. Letecké posílání balíků je drahé.

Balík připravený k odeslání

Telefonování

Český roaming v Indii je velice předražený. Volání v Indii na předplacenou Indickou SIM kartu je pro zahraniční turisty neuvěřitelně levné. Místní hovory jsou za cenu od 30 halířů za minutu. Volání do ČR je za 6 Kč za minutu. Na některých místech je možné volat i přes internet.

 

Cena Indické SIM karty

V kancelářích operátora stojí nová SIM karta do 50 Rs. V předprodeji a v obchodech na prodej mobilních služeb a zboží se karta prodává do 300 Rs.

 

Získání a aktivace SIM karty

Není snadné, ale je reálné. Potřebujete:

  • kopii cestovního pasu
  • kopii indického víza
  • pasovou fotografii
  • existující indickou adresu
  • indické číslo pro ověření např. manažera hotelu, ve kterém bydlíte

V obchodě vyplníte obsáhlý formulář a vyberete předplacený tarif. Aktivace SIM karty, nabití kreditu a nastavení služeb udělá prodejce v telefonu rovnou na místě.

 

Cena předplaceného tarifu

Např.: předplacené volání za 200 Rs a mobilní internet 3 GB za 650 Rs.
Indie není jen jeden stát, tudíž mezi jednotlivými částmi funguje roaming, který nemá na cenu volání výrazný vliv.

 

Dobíjení SIM karty

Kredit na volání se dobíjí v obchodě s nápisem vámi zvoleného operátora, stačí sdělit číslo a částku. Pokud chcete dobít kredit na mobilní internet, kupujte vždy stejný.  Pokud pořídíte jiný balíček, zbývající kredit se vymaže.

 

Mobilní operátoři v Indii

V miliardové Indii funguje kolem šestnácti operátorů. Nejčastěji narazíte na Vodafone, Airtel, Idea a Tata.  Z uvedených operátorů dostupnost sítě a přenos dat nejlépe funguje u Vodafone.

 

Wifi

Wifi není v Indii příliš běžné ani populární. V některých hotelích je zdarma a v některých se platí.