Srí Lanka

Srí Lanka

Úžasné hory, moře, exotika

 

DEN 1 – 2: PRAHA – KOLOMBO

Let na mezinárodní letiště Bandaranaike International Colombo Airport, ubytování Negombo.

 

DEN 3: NEGOMBO

V Negombu zvaném „MALÝ ŘÍM“ navštívíme nejvýznamnější katolický kostel sv. Marie. Projdeme se pláži se zlatavým pískem omývané Indickým oceánem k proslulému RYBÍMU TRHU, který je znám svými kraby, humry a garnáty. Nedaleko se nachází HOLANDSKÝ KANÁL a pozůstatky staré PEVNOSTI. Podíváme se do buddhistického chrámu ANGURUKARAMULLA.

 

DEN 4: PINNAWALA – PROJÍŽĎKY, KOUPÁNÍ A KRMENÍ SLONŮ

Ráno se přesuneme do sloního sirotčince PINNAWALA a do MILLENIUM ELEPHANT FOUDATION. Projedeme se na slonech, v řece je vykoupeme a pak nakrmíme. Navštívíme velmi zajímavou výrobnu papíru ze sloního trusu jejich papírové výrobky si můžete zakoupit na památku.   

DEN 5: ANURADHAPURA  MIHINTALE

Prohlídka posvátného, starobylého a královského města ANURADHAPURA. Původně hlavní město Srí Lanky z 3. stol. př. n. l.  V tomto magickém městě se budeme pohybovat mezi ruinami zřícenin buddhistických klášterů, kde žilo 10 000 mnichů. V minulosti to bylo největší klášterní město a srílanské centrum světské i duchovní moci. Králové, kteří vládli ve věku sinhálské kultury, vybudovali CHRÁMY a ohromné DÁGOBY, které uvidíte. Ty patřily k největším architektonickým památkám, jež předčily jedině pyramidy v Gize. Dále Vás okouzlí NÁDRŽE a STÚPY. Poznáte STROM BÓ, který je považován za jednu z nejvýznamnějších relikvií světa a popularitou se hned za ním řadí posvátný Buddhův zub z Kandy. Před západem slunce vystoupáme po 1 840 starobylých žulových schodech na dágobu místo obrovského významu MIHINTALE.  Je to uctívané místo odkud se začalo šířit buddhistické učení. Na opačné straně dágoby vévodí celému místu obrovská socha bílého sedícího Buddhy. Z místa jsou nádherné a nezapomenutelné výhledy na špičky dágob, exotickou přírodu zvláště, když zapadá slunce.

DEN 6: RITIGALA SIGIRIYA

Ráno se přesuneme a navštívíme pozůstatky tajuplného lesního buddhistického kláštera RITIGALA. Poté přeplujeme na lodičkách jezírko s výhledem na Lví skálu a vydáme se do místního obydlí. Poznáme TRADICE místních obyvatel a ochutnáme vynikající jídlo. Před západem slunce nás čeká jeden z nejpůsobivějších výstupů na Srí Lance, kterým je skalní chrám SIGIRIYA nebo-li LVÍ SKÁLA. Tato 200 metrů vysoká skála připomínající australskou Ayerovou skálu získává odpoledne okrové zbarvení. Na vrchol skály se dostaneme širokým chodníkem mezi jezery, zahradami a přes zdolání Lví plošiny. Na vrcholu nás čekají fantastické výhledy.  

DEN 7: POLONNARUWA ÁJURVÉDA

V tento den navštívíme nejpozoruhodnější místo, kterým je bývalé královské město z 11. stol. POLONNARUWA. Den zakončíme ajurvédskými masážemi. Kořeny ajurvédy sahají hluboko do indické historie. 

 

DEN 8: DAMBULLA – MATALE – KANDY

Navštívíme město DAMBULLA proslulé působivými jeskynními chrámy, kde uvidíte malby a sochy Buddhy, srílanských králů a božstev. Od jeskyní se naskýtá krásný pohled do okolní krajiny. K jeskyním se dostaneme kolem kýčovitého moderního chrámu ZLATÝ CHRÁM (Unesco) pocházející z období 20. století.  Na budově chrámu sedí 30 metrů vysoká zlatá socha Buddhy. Poté přejedeme do města MATALE, které leží v srdci ostrova. Zde se nachází překrásný HINDUISTICKÝ CHRÁM. Dále prohlédneme  ZAHRADU KOŘENÍ. V zahradě je možné vidět pěstování a zpracování tradičních koření a rostlin jako pepř, kardamon, kari, vanilka aj. Popojedeme do města KANDY, které je zajímavé směsicí kulturních památek, tradic, svým jezerem a treků do okolní džungle. My navštívíme nejdůležitější památku na Srí Lance CHRÁM BUDDHOVA ZUBU, který ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií – BUDDHŮV ZUB. Večer zhlédneme kulturní show KANDYJSKÝ TANEC.

 

DEN 9: KANDY – PERADENIA

Po snídani návštěva továrny v KANDY výrobků z místního dřeva. Poté BOTANICKÁ ZAHRADA v městečku PERADENIA. Obdivovat budeme různé druhy orchidejí, obří fíkovník, stromořadí královských palem, seychelské palmy s ořechy vážící mezi 10 – 20 kg/jeden, ale také řev kaloňů. Na závěr dne navštívíme obchůdek s muzejní ukázkou těžby DRAHOKAMŮ na Srí Lance a ukázkou výroby ŠPERKŮ. Obchůdek se nachází nad městečkem KANDY s krásnými exotickými výhledy na město, jezero a okolí. V obchůdku si můžete zakoupit překrásné řetízky a prsteny z drahých kovů a různých drahokamů (diamant, safír…), ale i polodrahokamů.

 

DEN 10: GAMPOLA – DALHOUSIE – ADAMOVÁ HORA

Dopoledne navštívíme továrnu na zpracování čaje v GAMPOLA. Ochutnáme různé druhy čerstvých CEYLONSKÝCH ČAJŮ v místním obchůdku, nakoupíme čaje domů podle libosti. Cesta do Dalhousie se klikatí mezi čajovými plantážemi s výhledy na vodopády a také možností sjíždění divoké řeky na raftu. Den zakončíme v malebné vesničce DALHOUSIE u řeky, obklopenou kopci a čajovými plantážemi. Vesnička je známou základnou pro výstup na ADAMOVOU HORU.

 

DEN 11: ADAMOVÁ HORA (SRÍ PADA) 2 243 m.n.m. – NUWARA ELIYA 1 889 m.n.n

Po půl noci vystoupáme na Adamovou horu kuželovitého tvaru. Ta je lemována různými světly a světýlek se spoustou stánků s občerstvením. Adamová hora je pátou nejvyšší horou na Srí Lance. Na vrcholku se nachází chrám s otiskem Buddhova nohy, zvonice, na kterou zazvoníte tolikrát, kolikrát jste horu navštívili, dále přístřešek, modlitební rituály a tribuna odkud se sleduje DECH BEROUCÍ VÝCHOD SLUNCE za doprovodu hudby na bubínkách. Již přes tisíc let je Adamová hora poutním místem a k jejímu vzniku se váže mnoho legend. Vrch vzbuzuje lidskou představivost, je totiž znám jako místo, kde Adam poprvé spočinul svou nohou po vyhnání z ráje. Kromě toho se hoře říká Srí Páda (posvátná šlépěj, kterou zde zanechal Buddha při své cestě do ráje) a také Samanalankanda (hora, kam přilétají zemřít motýli). Po sestupu odpočinek a odjezd mezi čajovými plantážemi se zastávkou u vodopádů do města NUWARA ELIYA.

 

DEN 12: NUWARA ELIYA  – NANU OYA – ELLA – MALÁ ADAMOVÁ HORA

Prohlídka města NUWARA ELIYA, nákupy v obchodech a na trzích. Ve městě lze vidět dostihovou dráhu, golfové hřiště a domy postavené ve stylu anglického venkovského sídla. Poté se přesuneme do blízkého města NANU OYA 1 613 m.n.m., odkud nás čeká panoramatická projížďka HORSKÝM VLAKEM do malého horského městečka ELLA, které nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Srí Lance. Večer nebo časně ráno nenáročný výstup na MALOU ADAMOVOU HORU tvaru pyramidy s nádhernými výhledy na panorama hor. Cestou si vychutnáte svěží přírodu, pohled na čajové plantáže a pestrobarevně oblečené ženy s nůšemi sbírající čajové lístky.

 

DEN 13: RAWANA FALLS – SAFARI NP YALA

Odjezd k nedalekým vodopádům RAWANA. Před soumrakem se vydáme džípem na SAFARI do národního parku YALA, který patří mezi nejstarší na Srí Lance. Za svou popularitu vděčí stádům SLONŮ, LEOPARDŮ s nejvyšší koncentrací na světě a řadě dalších zvířat medvědy pyskaté, jeleny, indické krokodýly, divoké kance opice…a také hojně zastoupené druhy ptáků. Pobřeží je hnízdištěm pro mořské želvy.

 

DEN 14: GALLE – HIKKADUWA

Po snídani odjezd podél západního pobřeží do starobylého přístavního města GALLE. Po cestě budeme míjet rybáře sedících na kůlech. V Galle navštívíme bývalou holandskou pevnost z dob 16. stol. (Unesco), pobrouzdáme starobylými uličkami se spoustou obchůdků a projdeme se po pobřeží k majáku. Odtud budeme pokračovat do HIKKADUVY, která je známá svým bohatým podmořským světem s korálovými útesy a plážemi s možností vodních sportů. Večer pozorování západů sluníčka přímo z hotelu umístěného na pláži.

 

DEN 15 – 16: HIKKADUWA – KOLOMBO – PRAHA

Po snídani procházka po pláži, kde je možno vidět při troše štěstí KARETY OBROVSKÉ. Návštěva památníku obětem tsunami v roce 2004, muzea a želví záchranné stanice. 

Odjezd na letiště a odlet do Prahy nebo na Maledivy.

MOŽNOST PRODLOUŽENÍ ZÁJEZDU NA MALEDIVY

DEN 15 – 21: KOLOMBO – MALEDIVY – OSTROV FULHADHOO

Z Kolomba odletíme přímo na Maledivy a přeplujeme rychlolodí na ostrov Fulhadhoo. 

Ubytování je v příjemném hotelu u pláže s plnou penzí. 

Cena za prodloužení zájezdu je 25 000 Kč. 

Více o prodloužení zájezdu ZDE.

TERMÍNY: 

Č.TERMÍNYDNÍCENASKUPINASTAVPŘIHLÁŠKA DO
1.7. 2. - 22. 2. 20241667 500 Kč / 2 813 €min. 4 - 6VOLNÁ MÍSTA7. 11. 2023

CENA OBSAHUJE:

 • zpáteční letenku Praha – Kolombo včetně tax a poplatků
 • dopravu klimatizovaným autokarem s řidičem po celou dobu pobytu
 • 1x jízdenku do horského vlaku
 • ubytování v hotelech 3* ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a klimatizací
 • snídaně
 • českého průvodce a informační materiály
 • zákonné pojištění CK proti úpadku
 •    
 •       CENA NEOBSAHUJE:
 • vízum 1 500 Kč / 63 €
 • komplexní cestovní pojištění 1 920 Kč / 80 €  nebo dle situace covid-19 připojištění 2 240 Kč / 93 €
 • vstupné do safari v národním parku YALA
 • vstupné do památek
 • ajurvédské masáže
 • projížďky na slonech
 • rafting
 • doplatek za jednolůžkový pokoj Srí Lanka 10 300 Kč / 430 €
 • doporučené kapesné 400 Kč / 16 € den

Autor programu a fotogalerie: Ing. Dana Pavlíková