Sri Lanka & Maledivy

SRÍ LANKA & MALEDIVY

Úžasné hory, moře, pláže, šnorchlování, relax

DEN 1 – 2: PRAHA – KOLOMBO

Let na mezinárodní letiště Bandaranaike International Colombo Airport, ubytování Negombo.

DEN 3: NEGOMBO

V Negombu zvaném „MALÝ ŘÍM“ navštívíme nejvýznamnější katolický kostel sv. Marie. Projdeme se pláži se zlatavým pískem omývané Indickým oceánem k proslulému RYBÍMU TRHU, který je znám svými kraby, humry a garnáty. Nedaleko se nachází HOLANDSKÝ KANÁL a pozůstatky staré PEVNOSTI. Podíváme se do buddhistického chrámu ANGURUKARAMULLA.

DEN 4: PINNAWALA – PROJÍŽĎKY, KOUPÁNÍ A KRMENÍ SLONŮ

Ráno se přesuneme do sloního sirotčince PINNAWALA a do MILLENIUM ELEPHANT FOUDATION. Projedeme se na slonech, v řece je vykoupeme a pak nakrmíme. Navštívíme velmi zajímavou výrobnu papíru ze sloního trusu jejich papírové výrobky si můžete zakoupit na památku.   

DEN 5: ANURADHAPURA  MIHINTALE

Prohlídka posvátného, starobylého a královského města ANURADHAPURA. Původně hlavní město Srí Lanky z 3. stol. př. n. l.  V tomto magickém městě se budeme pohybovat mezi ruinami zřícenin buddhistických klášterů, kde žilo 10 000 mnichů. V minulosti to bylo největší klášterní město a srílanské centrum světské i duchovní moci. Králové, kteří vládli ve věku sinhálské kultury, vybudovali CHRÁMY a ohromné DÁGOBY, které uvidíte. Ty patřily k největším architektonickým památkám, jež předčily jedině pyramidy v Gize. Dále Vás okouzlí NÁDRŽE a STÚPY. Poznáte STROM BÓ, který je považován za jednu z nejvýznamnějších relikvií světa a popularitou se hned za ním řadí posvátný Buddhův zub z Kandy. Před západem slunce vystoupáme po 1 840 starobylých žulových schodech na dágobu místo obrovského významu MIHINTALE.  Je to uctívané místo odkud se začalo šířit buddhistické učení. Na opačné straně dágoby vévodí celému místu obrovská socha bílého sedícího Buddhy. Z místa jsou nádherné a nezapomenutelné výhledy na špičky dágob, exotickou přírodu zvláště, když zapadá slunce.

DEN 6: RITIGALA SIGIRIYA

Ráno se přesuneme a navštívíme pozůstatky tajuplného lesního buddhistického kláštera RITIGALA. Poté přeplujeme na lodičkách jezírko s výhledem na Lví skálu a vydáme se do místního obydlí. Poznáme TRADICE místních obyvatel a ochutnáme vynikající jídlo. Před západem slunce nás čeká jeden z nejpůsobivějších výstupů na Srí Lance, kterým je skalní chrám SIGIRIYA nebo-li LVÍ SKÁLA. Tato 200 metrů vysoká skála připomínající australskou Ayerovou skálu získává odpoledne okrové zbarvení. Na vrchol skály se dostaneme širokým chodníkem mezi jezery, zahradami a přes zdolání Lví plošiny. Na vrcholu nás čekají fantastické výhledy.  

DEN 7: POLONNARUWA ÁJURVÉDA

V tento den navštívíme nejpozoruhodnější místo, kterým je bývalé královské město z 11. stol. POLONNARUWA. Den zakončíme ajurvédskými masážemi. Kořeny ajurvédy sahají hluboko do indické historie. 

DEN 8: DAMBULLA – MATALE – KANDY

Navštívíme město DAMBULLA proslulé působivými jeskynními chrámy, kde uvidíte malby a sochy Buddhy, srílanských králů a božstev. Od jeskyní se naskýtá krásný pohled do okolní krajiny. K jeskyním se dostaneme kolem kýčovitého moderního chrámu ZLATÝ CHRÁM (Unesco) pocházející z období 20. století.  Na budově chrámu sedí 30 metrů vysoká zlatá socha Buddhy. Poté přejedeme do města MATALE, které leží v srdci ostrova. Zde se nachází překrásný HINDUISTICKÝ CHRÁM. Dále prohlédneme  ZAHRADU KOŘENÍ. V zahradě je možné vidět pěstování a zpracování tradičních koření a rostlin jako pepř, kardamon, kari, vanilka aj. Popojedeme do města KANDY, které je zajímavé směsicí kulturních památek, tradic, svým jezerem a treků do okolní džungle. My navštívíme nejdůležitější památku na Srí Lance CHRÁM BUDDHOVA ZUBU, který ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií – BUDDHŮV ZUB. Večer zhlédneme kulturní show KANDYJSKÝ TANEC.

DEN 9: KANDY – PERADENIA

Dopoledne navštívíme továrnu na zpracování čaje v GAMPOLA. Ochutnáme různé druhy čerstvých CEYLONSKÝCH ČAJŮ v místním obchůdku, nakoupíme čaje domů podle libosti. Cesta do Dalhousie se klikatí mezi čajovými plantážemi s výhledy na vodopády a také možností sjíždění divoké řeky na raftu. Den zakončíme v malebné vesničce DALHOUSIE u řeky, obklopenou kopci a čajovými plantážemi. Vesnička je známou základnou pro výstup na ADAMOVOU HORU.

 

DEN 10: GAMPOLA – DALHOUSIE – ADAMOVÁ HORA

Dopoledne návštěva továrny na zpracování čaje v GAMPOLA, ochutnávka čerstvých CEYLONSKÝCH ČAJŮ v místním obchůdku, nákup čajů podle libosti. Cesta do Dalhousie se klikatí mezi čajovými plantážemi s výhledy na vodopády a také možností sjíždění divoké řeky na RAFTU. Den zakončíme v malebné vesničce DALHOUSIE u řeky, obklopenou kopci a čajovými plantážemi, která je známou základnou pro výstup na ADAMOVOU HORU.

DEN 11: ADAMOVÁ HORA (SRÍ PADA) 2 243 m.n.m. – NUWARA ELIYA 1 889 m.n.n

Po půl noci vystoupáme na Adamovou horu kuželovitého tvaru. Ta je lemována různými světly a světýlek se spoustou stánků s občerstvením. Adamová hora je pátou nejvyšší horou na Srí Lance. Na vrcholku se nachází chrám s otiskem Buddhova nohy, zvonice, na kterou zazvoníte tolikrát, kolikrát jste horu navštívili, dále přístřešek, modlitební rituály a tribuna odkud se sleduje DECH BEROUCÍ VÝCHOD SLUNCE za doprovodu hudby na bubínkách. Již přes tisíc let je Adamová hora poutním místem a k jejímu vzniku se váže mnoho legend. Vrch vzbuzuje lidskou představivost, je totiž znám jako místo, kde Adam poprvé spočinul svou nohou po vyhnání z ráje. Kromě toho se hoře říká Srí Páda (posvátná šlépěj, kterou zde zanechal Buddha při své cestě do ráje) a také Samanalankanda (hora, kam přilétají zemřít motýli). Po sestupu odpočinek a odjezd mezi čajovými plantážemi se zastávkou u vodopádů do města NUWARA ELIYA.

DEN 12: NUWARA ELIYA  – NANU OYA – ELLA – MALÁ ADAMOVÁ HORA

Prohlídka města NUWARA ELIYA, nákupy v obchodech a na trzích. Ve městě lze vidět dostihovou dráhu, golfové hřiště a domy postavené ve stylu anglického venkovského sídla. Poté se přesuneme do blízkého města NANU OYA 1 613 m.n.m., odkud nás čeká panoramatická projížďka HORSKÝM VLAKEM do malého horského městečka ELLA, které nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Srí Lance. Večer nebo časně ráno nenáročný výstup na MALOU ADAMOVOU HORU tvaru pyramidy s nádhernými výhledy na panorama hor. Cestou si vychutnáte svěží přírodu, pohled na čajové plantáže a pestrobarevně oblečené ženy s nůšemi sbírající čajové lístky.

 

DEN 13: RAWANA FALLS – SAFARI NP YALA

Odjezd k nedalekým vodopádům RAWANA. Před soumrakem se vydáme džípem na SAFARI do národního parku YALA, který patří mezi nejstarší na Srí Lance. Za svou popularitu vděčí stádům SLONŮ, LEOPARDŮ s nejvyšší koncentrací na světě a řadě dalších zvířat medvědy pyskaté, jeleny, indické krokodýly, divoké kance opice…a také hojně zastoupené druhy ptáků. Pobřeží je hnízdištěm pro mořské želvy.

 

DEN 14: GALLE – HIKKADUWA

Po snídani odjezd podél západního pobřeží do starobylého přístavního města GALLE. Po cestě budeme míjet rybáře sedících na kůlech. V Galle navštívíme bývalou holandskou pevnost z dob 16. stol. (Unesco), pobrouzdáme starobylými uličkami se spoustou obchůdků a projdeme se po pobřeží k majáku. Odtud budeme pokračovat do HIKKADUVY, která je známá svým bohatým podmořským světem s korálovými útesy a plážemi s možností vodních sportů. Večer pozorování západů sluníčka přímo z hotelu umístěného na pláži.

 

DEN 15: HIKKADUWA – KOLOMBO 

Po snídani procházka po pláži, kde je možno vidět při troše štěstí KARETY OBROVSKÉ. Návštěva památníku obětem tsunami v roce 2004, muzea a želví záchranné stanice. Odjezd na letiště.

 

DEN 16: KOLOMBO MALE – OSTROV FULHADHOO

Odlet do Male a lodní transfer na ostrov FULHADHOO. Přivítání v přístavu na ostrově, ubytování v romantickém klidném hotelu s plnou penzí, kde se můžete těšit na neuvěřitelně nádherné pláže s bílým pískem a fantastický podmořský svět. Budete objevovat krásy ostrova, koupat se v křišťálovém moři, šnorchlovat, pozorovat východ a západ sluníčka, relaxovat na lehátkách nebo v hamacích ve stínu palem. Na ostrově se nachází několik překrásných zákoutí pro báječnou relaxaci. Dopřejte si také skutečně opravdový ráj na písčitém ostrůvku nedaleko hotelu.

 

DEN 17 – 19: PLNÉ TŘI DNY RÁJE NA OSTROVĚ FULHADHOO

o ráji zde… 

 

DEN 20 – 21: OSTROV FULHADHOO – MALE – PRAHA

Návrat loděmi zpět na letiště Velana International Airport Male a večerní odlet do Prahy. 

 

TERMÍNY: 

Č.TERMÍNYDNÍCENASKUPINASTAVPŘIHLÁŠKA DO
1.7. 2. - 27. 2. 20242192 500 Kč / 3 700 €min. 4 - 6VOLNÁ MÍSTA7. 11. 2024

 CENA OBSAHUJE:

 • 3x letenku Praha – Kolombo, Kolombo – Malé, Malé – Praha včetně tax a poplatků
 • českého průvodce a informační materiály
 • zákonné pojištění CK proti úpadku
 •  
 •     SRÍ LANKA
 • dopravu klimatizovaným autokarem s řidičem po celou dobu pobytu
 • 1x jízdenku do horského vlaku
 • ubytování v hotelech 3* ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a klimatizací
 • snídaně  

 

MALEDIVY

 • zpáteční transfer lodí letiště – Male
 • zpáteční transfer rychlolodí a lodí Malé – Fulhadhoo
 • ubytování v hotelech 3 * ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a klimatizací
 • plnou penzí výborné místní a mezinárodní kuchyně a nealko nápoje k jídlu 
 • láhev vody na pokoj o obsahu 0,5 l osoba/den   
 • 1 set na přípravu kávy a čaje na pokoj osoba/den
 • povinný environmentální poplatek na 3 USD osoba/noc
 • povinnou odletovou taxu od 1. 1. 2022 tj. 30 USD/osoba

 

 CENA NEOBSAHUJE:

 

SRÍ LANKA 

 • vízum 1 500 Kč / 60 €
 • vstupné do památek
 • vstupné do safari v národním parku YALA
 • ajurvédské masáže
 • projížďky na slonech
 • rafting
 • doporučené kapesné 400 Kč / 16 € den 

 

MALEDIVY

 • další aktivity za poplatek hotelu (25 – 100 USD)
 • doporučené kapesné 25 USD/den  

Autor programu a fotogalerie: Ing. Dana Pavlíková