Sri Lanka & Maledivy

SRÍ LANKA & MALEDIVY

Úžasné hory, moře, pláže, šnorchlování, relax

 

DEN 1 – 2: PRAHA – KOLOMBO

Let na mezinárodní letiště Bandaranaike International Colombo Airport, ubytování Negombo.

 

DEN 3: NEGOMBO

V Negombu zvaném „malý Řím“ navštívíme nejvýznamnější katolický kostel s. Marie. Projdeme pláže se zlatavým pískem omývané Indickým oceánem, až k proslulému RYBÍMU TRHU, který je znám svými kraby, humry a garnáty. Nedaleko se nachází HOLANDSKÝ KANÁL a pozůstatky staré PEVNOSTI. Podíváme se do buddhistického chrámu ANGURUKARAMULLA.

DEN 4: PINNAWALA – PROJÍŽĎKY, KOUPÁNÍ A KRMENÍ SLONŮ

Ráno se přesuneme do sloního sirotčince PINNAWALA a do MILLENIUM ELEPHANT FOUDATION. Na okolní exotiku se pokocháme projížďkou ze sloního hřbetu. Neskutečným zážitkem však pro Vás bude, když v řece slony vydrbete a vykoupete a pak jej nakrmíte. Navštívíme také velmi zajímavou výrobnu papíru ze sloního trusu. Překrásné papírové výrobky můžete zakoupit na památku.   

DEN 5: ANURADHAPURA  MIHINTALE

Prohlídka posvátného, starobylého a královského města na Srí Lance ANURADHAPURA.  Původně hlavní město ostrova z dob 3. stol. př. n. l.  V tomto magickém městě se budeme pohybovat mezi ruinami zřícenin buddhistických klášterů, kde žilo 10 000 mnichů. V minulosti to bylo největší klášterní město a srílanské centrum světské i duchovní moci. Králové, kteří vládli ve věku sinhálské kultury, vybudovali CHRÁMY a ohromné DÁGOBY, které uvidíte. Ty patřily k největším architektonickým památkám, jež předčily jedině pyramidy v Gize. Dále Vás okouzlí NÁDRŽE a STÚPY. Poznáte STROM BÓ, který je považován za jednu z nejvýznamnějších relikvií světa a popularitou se hned za ním řadí posvátný Buddhův zub z Kandy.

Před západem slunce vystoupáme po 1 840 starobylých žulových schodech na dágobu, místo obrovského významu MIHINTALE. Toto místo by neměl vynechat nikdo, kdo se byť jen trochu zajímá o buddhismus. Právě zde měl potkat anurádhapurský král Devanampiya Tissa buddhistické mnichy a nechal se jimi obrátit na tuto víru. Je to uctívané místo odkud se začalo šířit buddhistické učení na Srí Lance. Na opačné straně dágoby vévodí celému místu obrovská socha bílého sedícího Buddhy. Z místa jsou nádherné a nezapomenutelné výhledy na špičky dágob, exotickou přírodu zvláště v době, kdy zapadá slunce

DEN 6: RITIGALA SIGIRIYA

Ráno se přesuneme a navštívíme pozůstatky tajuplného lesního buddhistického kláštera RITIGALA v přísně chráněné přírodní rezervaci. Jedná se o magické a tajemné místo v hloubi nedotčeného hustého pralesa a částím komplexu zříceniny to dodává ještě větší pocit záhadnosti. Poté se vydáme do místního obydlí, kde přeplujeme na lodičkách jezírko s výhledem na Lví skálu. Poznáme TRADICE místních obyvatel a ochutnáme čerstvě připravené vynikající jídlo.

Před západem slunce nás čeká jeden z nejpůsobivějších výstupů na Srí Lance, kterým je skalní chrám SIGIRIYA (Unesco). V překladu LVÍ SKÁLA je pojmenovaná podle lvích tlap na plošině pod skálou a jedná se v podstatě o ztuhlou magnetickou zátku vyhaslé sopky již erodované. Lví skála z dálky má svou jedinečnost k okolní přírodě, která je rovná jako placka a najednou z ní vyčnívá tato 200 metrů vysoká skála připomínající australskou Ayerovou skálu, která odpoledne získává okrové zbarvení. Na vrchol skály se dostaneme širokým chodníkem mezi jezery, zahradami, kolem jeskyní a přes zdolání Lví plošiny. Na vrcholu nás čekají fantastické výhledy.  

DEN 7: POLONNARUWA ÁJURVÉDA

V tento den navštívíme nejpozoruhodnější místo, kterým je bývalé královské město z 11. stol. POLONNARUWA. Rozsáhlé a zachovalé pozůstatky zapůsobí na Vás středověkou architekturou. Den zakončíme ajurvédskými masážemi. Necháme se hýčkat dle několika nabídek masáží. Kořeny ajurvédy sahají hluboko do indické historie, léčitelské teorie byly známé už v druhém tisíciletí před Kristem.

DEN 8: DAMBULLA – MATALE – KANDY

Navštívíme město DAMBULLA proslulé působivými jeskynními chrámy, kde uvidíte malby a sochy Buddhy, srílanských králů a božstev. Od jeskyní se naskýtá krásný pohled do okolní krajiny. K jeskyním se dostaneme kolem kýčovitého moderního chrámu ZLATÝ CHRÁM (Unesco) pocházející z obdodí 20. století. Chrám nelze přehlédnout, protože na budově sedí 30 metrů vysoká zlatá socha Buddhy. Poté přejedeme do města MATALE, které leží v srdci ostrova. Zde se nachází překrásný HINDUISTICKÝ CHRÁM, který prohlédneme a ZAHRADA KOŘENÍ. V zahradě je možné vidět pěstování a zpracování tradičních koření a rostlin jako pepř, kardamon, kari, vanilka aj. Dále se dostaneme do města KANDY zajímavé směsicí kulturních památek, tradic, svým jezerem a treků do okolní džungle. My navštívíme nejdůležitější památku na Srí Lance CHRÁM BUDDHOVA ZUBU, který ukrývá jednu z nejposvátnějších relikvií – BUDDHŮV ZUB. Večer zhlédneme kulturní show KANDYJSKÝ TANEC.

DEN 9: KANDY – PERADENIA

Po snídani se v KANDY vydáme do továrny pro výrobu DŘEVĚNÝCH VÝROBKŮ z místního dřeva, odkud si určitě na památku přivezete suvenýr. Poté navštívíme největší BOTANICKOU ZAHRADU v městečku PERADENIA. Obdivovat budete různé druhy orchidejí až 300 druhů, obří fíkovník, stromořadí královských palem, seychelské palmy s ořechy vážící mezi 10 – 20 kg/jeden, ale také řev kaloňů. Na závěr dne navštívíme obchůdek s muzejní ukázkou těžby DRAHOKAMŮ na Srí Lance a neujde nám také ukázka výroby ŠPERKŮ. Obchůdek se nachází nad městečkem KANDY s krásnými exotickými výhledy na město, jezero a okolí. V obchůdku si můžete zakoupit překrásné řetízky a prsteny z drahých kovů a různých drahokamů (diamant, safír…), ale i polodrahokamů. 

DEN 10: GAMPOLA – DALHOUSIE – ADAMOVÁ HORA

Dopoledne návštěva továrny na zpracování čaje v GAMPOLA, ochutnávka čerstvých CEYLONSKÝCH ČAJŮ v místním obchůdku, nákup čajů podle libosti. Cesta do Dalhousie se klikatí mezi čajovými plantážemi s výhledy na vodopády a také možností sjíždění divoké řeky na RAFTU. Den zakončíme v malebné vesničce DALHOUSIE u řeky, obklopenou kopci a čajovými plantážemi, která je známou základnou pro výstup na ADAMOVOU HORU.

DEN 11: ADAMOVÁ HORA (SRÍ PADA) 2 243 m.n.m. – NUWARA ELIYA 1 889 m.n.n

Po půl noci vystoupáme po osvětlené trase na Adamovou horu kuželovitého tvaru, kterou lemuje šňůra světýlek, stánků s občerstvením a která je pátou nejvyšší horou na Srí Lance. Na vrcholku se nachází chrám s otiskem Buddhova nohy, zvonice, na kterou zazvoníte tolikrát, kolikrát jste horu navštívili, dále přístřešek, modlitební rituály a tribuna odkud se sleduje NESKUTEČNÝ VÝCHOD SLUNCE za doprovodu hudby na bubínkách. Již přes tisíc let je Adamová hora poutním místem a k jejímu vzniku se váže mnoho legend. Vrch vzbuzuje lidskou představivost, je totiž znám jako místo, kde Adam poprvé spočinul svou nohou po vyhnání z ráje. Kromě toho se hoře říká Srí Páda (posvátná šlépěj, kterou zde zanechal Buddha při své cestě do ráje) a také Samanalankanda (hora, kam přilétají zemřít motýli). Po sestupu odpočinek a odjezd mezi čajovými plantážemi se zastávkami u vodopádů do města NUWARA ELIYA.

DEN 12: NUWARA ELIYA  – NANU OYA – ELLA – MALÁ ADAMOVÁ HORA

Prohlídka města NUWARA ELIYA a nákupy v obchodech a na trzích.  Ve městě lze vidět dostihovou dráhu, golfové hřiště a domy postavené ve stylu anglického venkovského sídla. Poté se přesuneme do blízkého města NANU OYA 1 613 m.n.m., odkud nás čeká panoramatická projížďka HORSKÝM VLAKEM do malého horského městečka ELLA, které nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Srí Lance. Večer nebo časně ráno nenáročný výstup na MALOU ADAMOVOU HORU tvaru pyramidy s nádhernými výhledy na panorama hor. Cestou si vychutnáte svěží přírodu, pohled na čajové plantáže a pestrobarevně oblečené ženy s nůšemi sbírající čajové lístky.

DEN 13: RAWANA FALLS – SAFARI NP YALA

Odjezd k nedalekým vodopádům RAWANA. Jméno Rawana patřilo srílanskému králi, který podle legendy unesl princeznu Situ a schovával ji v jeskyních. Před soumrakem se vydáme džípem na SAFARI do národního parku YALA, který patří mezi nejstarší na Srí Lance. Za svou popularitu vděčí stádům SLONŮ, LEOPARDŮM s nejvyšší koncentrací na světě a řadě dalších zvířat medvědy pyskaté, jeleny, indické krokodýly, divoké kance opice…a také hojně zastoupené druhy ptáků. Pobřeží je hnízdištěm pro mořské želvy.

 

DEN 14: GALLE – HIKKADUWA

Po snídani odjezd podél západního pobřeží do starobylého přístavního města GALLE. Po cestě budeme míjet rybáře sedících na kůlech. V Galle navštívíme bývalou holandskou pevnost z dob 16. stol. (Unesco), pobrouzdáme starobylými uličkami se spoustou obchůdků a projdeme se po pobřeží k majáku. Odtud budeme pokračovat do HIKKADUWY, která je známá svým bohatým podmořským světem s korálovými útesy a plážemi s možností vodních sportů. Večer pozorování západů sluníčka přímo z hotelu na pláži.

 

DEN 15: HIKKADUWA – KOLOMBO – MALE

Procházky a relax na plážích, kde je možno vidět při troše štěstí KARETY OBROVSKÉ. Návštěva památníku obětem tsunami z roku 2004, muzea a želví záchranné stanice. Večer odjezd na letiště do Kolomba. Přelet na Maledivy Velana International Airport Male a ubytování v hotelu.

 

DEN 16: MALE – OSTROV FULHADHOO

Snídaně a lodní transfer na ostrov FULHADHOO. Přivítání v přístavu na ostrově, ubytování v romantickém klidném hotelu s plnou penzí, kde se můžete těšit na neuvěřitelně nádherné pláže s bílým pískem a fantastický podmořský svět. Budete objevovat krásy ostrova, koupat se v křišťálovém moři, šnorchlovat, pozorovat východ a západ sluníčka, relaxovat na lehátkách nebo v hamacích ve stínu palem. Na ostrově se nachází několik překrásných zákoutí pro báječnou relaxaci. Dopřejte si také skutečně opravdový ráj na písčitém ostrůvku nedaleko hotelu.

 

DEN 17 – 19: TŘI DNY RÁJE NA OSTROVĚ FULHADHOO

o ráji zde… 

 

DEN 20 – 21: OSTROV FULHADHOO – MALE – PRAHA

Návrat loděmi zpět na letiště Velana International Airport Male a večerní odlet do Prahy. 

 

TERMÍNY: 

Č.TERMÍNYDNÍCENASKUPINASTAVPŘIHLÁŠKA DO
1.13. 4. - 3. 5. 20222192 500 Kč / 3 700 €min. 4 - 6VOLNÁ MÍSTA13. 1. 2022

 CENA OBSAHUJE:

 • 3x letenku Praha – Kolombo, Kolombo – Malé, Malé – Praha včetně tax a poplatků
 • českého průvodce a informační materiály
 • zákonné pojištění CK proti úpadku
 •       2x PCR test 

 

 SRÍ LANKA

 • dopravu klimatizovaným autokarem s řidičem po celou dobu pobytu
 • 1x jízdenku do horského vlaku
 • ubytování v hotelech 3* ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a klimatizací
 • snídaně 
 • vstupné do safari v národním parku YALA

 

 MALEDIVY

 • zpáteční transfer lodí letiště – Male
 • zpáteční transfer rychlolodí a lodí Malé – Fulhadhoo
 • ubytování v hotelech 3 * ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a klimatizací
 • plnou penzí výborné místní a mezinárodní kuchyně a nealko nápoje k jídlu 
 • láhev vody na pokoj o obsahu 0,5 l osoba/den   
 • 1 set na přípravu kávy a čaje na pokoj osoba/den
 • povinný environmentální poplatek na 3 USD osoba/noc
 • povinnou odletovou taxu od 1. 1. 2022 tj. 30 USD/osoba

 

 CENA NEOBSAHUJE:

 

SRÍ LANKA 

 • vízum 1 300 Kč / 52 €
 • vstupné do památek
 • ajurvédské masáže
 • projížďky na slonech
 • rafting
 • doporučené kapesné 400 Kč / 16 € den 

 

MALEDIVY

 • další aktivity za poplatek hotelu (25 – 100 USD)
 • doporučené kapesné 25 USD/den  

Autor programu a fotogalerie: Ing. Dana Pavlíková