Ceny a smlouvání

Ceny pití

Šálek čaje 5 – 30 Rs, káva 20 – 40 Rs, pivo 120 – 200 Rs
Ceny balené vody za 1 litr 20 Rs, 2 litry 30 Rs, 5 litrů 65 Rs.

 

Ceny jídla

V indických restauracích se ceny jídla pohybují od 70 do 200 Rs.
Ceny ovoce cca: banány 1 ks 3 Rs, ananas 30 Rs, papája 30 Rs, čerstvý kokos 10 Rs, čerstvé džusy 30 Rs.

Nutno říci, že ceny základních potravin se v Indii každým rokem zvyšují, ale stále jsou nižší než v ČR.

 

Smlouvání

V turistických oblastech je pro mnohé obyvatele bílý turista jediným zdrojem příjmů, tudíž ceny vyletí několikanásobně vzhůru. Jestliže máte o zboží zájem, vyplatí se nejdříve poznat tržní cenu daného zboží. U obchodníka neprojevujte o dané zboží nadšení, sleduje Vaše emoce a cenu ještě zvýší. Pokud znáte tržní cenu zboží, neptejte se na cenu, ale nabídněte cenu obchodníkovi vy, čímž začínáte smluvní hru o cenu daného zboží.

Pěkný příklad:
Nádherný šátek z kašmíru na trhu stojí obvykle 500 rupií. Když tržní cenu znáte, nabídněte obchodníkovi 200 rupií. Obchodník Vám, ale nabídne 1 000 rupií. Vy se nenecháte a pěkně řekněte: „dobře 250 rupií“. Obchodník se také nenechá a nabídne 900 rupií. Vy řekněte: „to ne“, a zvyšujete cenu na 300 rupií. Obchodník řekne: „ dobře“, že jste vy, tak cena bude 800, ale níž nemohu jít. Vy se přesto nenecháváte a řekněte 350 rupií. Obchodník se bude znovu bránit a řekne 750, ale jenom pro Vás. Ostatní platí 1 100 rupií.  Jste trpělivý a v klidu říkáte 400 rupií. Obchodník rozmýšlí je také trpělivý, takže Vám přinese čaj nebo se pobavíte, odkud jste a potom řekne: „dobře 600 rupií“, to je poslední cena. Vy se za pohostinnost nenecháte vyvést z míry a řekněte, že je vám to moc líto, ale tolik za šátek nedáte. Pomalu se zvedáte a odcházíte. Ve dveřích Vám obchodník šátek strká do ruky a říká poslední cenu: „500 rupií“. Vy dosahujete své představy a s přátelským úsměvem poděkujete. Zaplatíte a všichni odcházíte spokojení z úspěšného obchodu.

Ať už kupuje cokoliv (kromě potravin a cigaret), očekává se, že o cenu budete smlouvat. Smlouvání je věcí osobního přístupu, avšak vždy by mělo probíhat v přátelském duchu.